Jdi na obsah Jdi na menu
 


100. MARATON RENATY HORÁKOVÉ

11. 4. 2016

 100 maratónů odběhla v ČR první žena

Dne 9. 4. 2016 se konal v Unhošti 7. Jarní maratón. Pořádá ho každoročně Tělovýchovná jednota Sokol Unhošť. Konání závodu provázelo jedinečné jubileum. Mezi ženami se ho již poněkolikáté účastnila i ultravytrvalkyně Renata Horáková z Děčína, mistrně republiky v běhu na 24 hodin pro rok 2011, která odběhnutím tohoto maratónu dosáhla jako první žena v České republice magické hranice 100 maratónů.

Svůj první maratón běžela v roce 1998. Tomu ovšem předcházela několikaletá závodní činnost v canicrossu a skijoringu. Na jejím běžeckém stylu a zdatnosti je pak patrná i gymnastická a běžecká průprava během školních let.

Její intenzivní maratónská a ultravytrvalecká závodní aktivita začala po odběhnutí prvních maratónů, během nichž získávala potřebnou vytrvalost pro ultravytrvalecké běhy. Po té začala postupně běhat k maratónským i ultravytrvalecké tratě: běhy na 50 a 100 km, běhy na 6, 12 a 24 hodin. A právě na této trati dosáhla zatím svého největšího úspěchu. V roce 2011, za dosti těžkých klimatickým podmínek, zvítězila na Mistrovství republiky v běhu na 24 hodin, současně splnila odběhnutým počtem kilometrů i reprezentační limit České asociace ultravytrvalců pro nominaci a následně reprezentovala Českou republiku v této disciplíně na mistrovství světa.

Pravidelně se účastní mistrovství republiky na ultravytrvaleckých tratích, a tak v minulém roce k nim přidala i sedmidenní mistrovství republiky v etapovém ultramaratónu v Lomnici. Z dalších ultravytrvaleckých závodů stojí za zmínku např. Transmoravský masochistický terénní běh na 100 km v Lomnici, trail Borák na 70 km v Lošticích, který v případě, kdy se běží jako MČR je prodlužovaný na 87 km, dvouetapový běh přes 10 lužických sedmistovek v Radvanci u Nového Boru, horský stokilometrový Bieg 7 dolin v polské Krinici a Sudecka setka v Boguszowě, běh na 12 hodin Marathon of marathona v Bělehradě, 100 km Road race v maďarském Kisbéru, účast na mistrovství Itálie v běhu na 100 km a běh 24 Ore del Sole v Palermu, šestidenní závod EMU International 6 day Ultramarathon v maďarském Balatonfüredu aj. Celkem odběhla přes 30 ultramaratónů.

10. 4. 2016 - JD

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář