Jdi na obsah Jdi na menu
 


KOMENTÁŘ K 6.ROČNÍKU

7. 1. 2007

 

 

Tříkrálový maratón

 

Unhošť, 6. ledna 2007, 11:55 – na startovní čáře se řadí 86 běžců.  Zbývá jim pět minut do startu. 75 z nich je připraveno bojovat s maratónskou tratí, 11 čeká poloviční vzdálenost. Krátké pořadatelské přivítání, střeh připravených fotoreportérů a startujeme ! Dav vyráží na první metry a já skoro nevěřím. Pravda, letošní zima zimou zatím není, lyžovat není kde, a tak běžci běhají a využívají našeho závodu k zimnímu testu. Nová trať je ve všech směrech členitější, okruh delší a jejich počet menší. 10 x 4 219,5 metru. První dva okruhy nic neřeší. Od třetího se začíná už něco dít. Dan Kupidlovský s Davidem Kunčarem trhají skupinu a jedou kupředu. Spolu zdolávají metu půlmaratónu, vypadá to na dobrou spolupráci, ale najednou David zastavuje a kvůli žaludečním potížím končí. Osamocený Dan běží s velkým náskokem. Vydrží ?, zpomalí ?, dá pod „50“ ? Cílový čas se zastavuje na 2:48:19, tempo nepatrně nad 4 minuty, v chladu a sílícím větru paráda. Boj o celkové druhé místo vyhrává Tomáš Ulma – současně nejrychlejší čtyřicátník, krátce po něm přibíhá třetí v pořadí, Miloš Lambert. Asi tak půl metru chybí Michalu Pinknerovi, aby pokořil hranici 3 hodin. V další věkové kategorii potvrzuje roli favorita čerstvý padesátník Honza Flídr. Dlouho se držel v popředí s těmi mladšími, zvolnil až v závěru. Obdobná situace je u nejstarších mužů. Pavel Pochobradský bezpečně kontroluje svou vedoucí pozici a s přehledem zdolává 4 hodinovou hranici. Stále ještě bojují 3 statečné ženy. Dlouho to vypadá, že Pavlína Procházková protne cílovou pásku v čase začínajícím trojkou, ale únava, protivítr, chlad dělají své a výsledný čas je 4:20:21. Nevzdávají to ani Dagmar Hůrková s Martinou Němečkovou a i ony jsou za chvilku v cíli. A když doběhne Honza Berounský, závod končí. Hotovo, spočítáno, nejlepší a vylosovaní v tombole odměněni. Letošní Tříkrálový s přívlastkem mezinárodní – startovali zde Šaňo Simon ze Žiliny, Andras Maczó z Futapest clubu Budapešť a Giorgio Gamba z Atlético Isolo  Elba – je za námi. Dáváme si ahoj s Ivo Zejdou, posledním maratóncem, který odchází na vlak, loučíme se s přáteli ze Sokola Unhošť a jedeme domů. Jsme trochu unaveni, ale spokojeni. A vy ? Klidně napište, co se Vám nelíbilo, co lze zlepšit, udělat jinak, postřehy, připomínky. My se budeme těšit, až se opět v příštím roce nebo na jiném závodě s Vámi setkáme.

 

Zdeněk Kučera s rodinou a přáteli-pořadateli a rozhodčími z Maratónského klubu Kladno

 

 

Navážu na  Zdeňkův komentář k závodu , který se týká víceméně průběhu  . Ten já jsem nějak nestačil , bohužel ,z důvodu jiné činnosti sledovat  . Rád bych se v tomto příspěvku zamyslel nad minulostí , přítomností a budoucností našeho závodu  . Závod , už jsme několikrát psali , vznikl v roce 2002 původně jako jednorázová akce k mým maratónským narozeninám (42 let a 195 dní)  , které vycházely na 7.1.2002 . Rok přede mnou měl tyto narozeniny ve stejném termínu Vl.Urbanec – z tohoto se vyvinul Kladenský maratón , který se ale posunul do teplejších dní . Toho památného dne 6.1.2002 se postavilo na start 18 odvážlivců , kteří při teplotě -10 C a zasněžených silnicích  vyrazilo na 20 okruhů , vyhrál Tomáš Ulma v čase 2:53:36 . Tím jsme myslili , že je vše vyřízeno . Ovšem některým z těchto bláznů se tento šílený nápad zalíbil a vynutili si pokračování  . Tím se začala psát historie a pokračovala dalšími 4 ročníky na této trati se startem a cílem u fotbalového hřiště a vyhodnocením v hospodě Na hřišti . Ročník v roce 2005 nám vyšel i na Nový rok s účastí 29 závodníků . Letos , protože začala rekonstrukce naší nejdelší ulice , jsme hledali nový okruh . Zázemí bylo jasné – Sokolovna . Start a cíl před Sokolovnou . Ale kudy vést trať , kolik okruhů  ? Otázky na jaře , v létě nebo na podzim vcelku jednoduché . Ale jak v zimě ? Zde hraje hlavní roli nevypočitatelné počasí . Na konec padlo jednoznačné rozhodnutí  - 10 x 4219,5 m , také z důvodu lepšího počítání kol . Výhoda byla , že na silnici směrem z Unhoště  bylo možno  doměřit přesné metry . Co se týče budoucnosti , další ročníky zůstanou už i nadále zde na této trati , na starou trať už se vracet nebudeme . Výhoda je mimo jiné , podle mého názoru , velmi dobré zázemí . I když bohužel sprcha je mimo budovu , ale plánujeme udělat sprchový kout přímo v Sokolovně . Další novinka , kterou už můžu slíbit  , bude možnost nouzového přenocování ve spacím pytli v Sokolovně před i po závodě . Asi odpadne tombola , ta byla z důvodu , aby každý si od nás něco odvezl , ale pravděpodobně budeme něco dávat při prezenci . Úroveň občerstvení během závodu a po závodě , doufám že udržíme . Tímto bych se rád omluvil za to , že celkové výsledky po doběhu nebyly k dispozici  , to budeme muset do příštích ročníků napravit . Tento závod a pochopitelně i další závody , které ve spolupráci se Zdeňkem pořádám , jsou pochopitelně pro běžce , takže bychom rádi na našem webu www.sokolunhost.estranky.cz (pokud nejde spojení , tak www.estranky.cz a do vyhledávání sokolunhost) vyprovokovali nějakou diskuzi , vítány jsou hlavně kritické poznámky ke zlepšení naší další práce . Rád se s Vámi potkám na dalších našich závodech , které v rámci Běžeckého poháru k oslavě 120 let Sokola v Unhošti  a 10o let postavení Sokolovny v Unhošti pořádáme . První z nich je 31.3 – Cross Roesslera – Ořovského , 12.7. – Libečovská 14 , 28.9. – Neumannova stezka a celý pohár bude ukončen 1.12 novým závodem Čertovská 5 .

 

6.ročník Tříkrálového maratónu je již za námi , ať žije 7.ročník         

 

Závěrem bych rád poděkoval , všem co nám nějakým způsobem pomohli :

 

Městký úřad a Městská policie v Unhošti

Bohdan Bolzano s.r.o. , Kladno  - www.bolzano.cz

Ing.Vladimír Šůla a firma POMPO

ADSUM Unhošť – www.adsum.cz

Potraviny v Unhošti Jednoty Kladno

Papírnictví , paní Bolenová

Zdeňkovi Kučerovi a celé jeho rodině , také všem kamarádům z Maratónského klubu Kladno

 

a pochopitelně všem účastníkům běhu

 

a 7.1.2008 ve 12:00 se na stratu před Sokolovnou s vámi všemi těším na viděnou

 

Jiří Pucholt – Ben

Unhošť 7.1.2007

 

 

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

odpovědi na dotazy

Ben, 11. 1. 2007 21:20

Trochu později , ale přece jenom reaguji na vaše komentáře . Takže to nejjednodušší
1. inonťáky byl Reg-ge Unisport , příchuť pink grep . Mně taky sedí .
2.ten charakter trati tam zůstal z původních propozic , ono je to ale relativní . Unhošť leží ve velmi členité krajině a tak ten okruh v porovnání s okolím vzdáleným jen cca 1 km od okruhu je velmi rovinatý . Přijeď na Libečovskou 14 nebo na Neumannovu stezku a porovnej . Ale pochopitelně to respektuji a pro příště napíšeme lehce zvlnitý . I když do popisu trasy jsem to mysleim napsal , jak a kde to stoupá . Do kelímků můžeme pochopitelně nalévat více tekutin , ale z vlastní zkušenosti vím ,když je tam více , tak se při běhu poleješ , polkneš a zbytek vyleješ . A protože jsme "skrblíci " tak dáváme radši méně a aby jsi mohl píti více .
3. Půlmaratonce jsme původně chtěli odlišit čísly , páska by mohla zlobit a překážet . Určitě to příští rok zrobíme . A nad tou cedulí se zamyslíme .
JInak děkuji za postřehy a budu se těšit na další .

Diky

Michal, 10. 1. 2007 15:47

Myslim, ze akce se opravdu povedla, pocasi pralo a organizacne byl zavod take zvladnut na velmi dobre urovni. Diky!
Uz trochu mimo pro informaci: jaky iontak byl na obcerstvovacce? Trochu jsem se bal, abych si nerozhodil zaludek, ale sedl mi.

díky za organizaci

Jan Herda, 8. 1. 2007 21:21

Díky za parádní maraton! Zaběh jsem si osobák 3:32:09. Akorát bych do propozic napsal aspoň zvlněný okruh a ne rovinatý - dle mého budíku jsme nastoupali cca 180metrů, což je do 60. patra ... Jo a občerstvení bylo výtečné. Jen bych do kelímků občas nalil víc tekutin, abych nemusel pít 3 při jedné zastávce ...

Díky

Jan Schöpf, 8. 1. 2007 16:45

Také se přidám a děkuji organizátorům za skvěle připravený závod. Mám jednu připomínku nebo spíše postřeh, že by to chtělo odlišit maratonce a 1/2maratonce, třeba něco na způsob kapitánské pásky ve fotbale. 1/2maratonců dle výsledků nikdy moc nestartovalo, tak by jich stačilo jen pár. A pak třeba nějakou velkou ceduli, kde by se mohly psát mezičasy vedoucího běžce. No to je asi tak vše.
Mějte se, Honza.

Poděkování a žádost o radu - odpověď

zdk, 7. 1. 2007 20:45

Ahoj Michale,
jsem rád, že ses ozval. Rovněž díky za Tvé vyjádření k maratónu. Než si troufnu na nějaké rady, potřeboval bych od Tebe vědět, kolik jsi toho v posledních 3-4 měsících naběhal, kde(povrch), tempo, jak jsi na tom s váhou, co obutí. Není jednoduché hned odpovědět. Budeš-li mít čas a chuť, ozvi se mi na : zkucera@csas.cz nebo na Bill56@seznam.cz nebo na 602 171 210. Rád Ti poradím, resp. budu Tě lákat na další zajímavé akce. Zdraví Tě Zdeněk Kučera.

Poděkování a žádost o radu

Michal Hlaváč, 7. 1. 2007 19:01

Ahoj,
chci Vám poděkovat za pěkně připravený závod, který měl být mým prvním maratonem.
Šel jsem do závodu bez větší běžecké přípravy a bohužel skončil po 30km. Důvodem byla bolest chodidel, kolen, kyčlí. Normálně žádné problémy nemám. Zajímalo by mě, zda je možné takovým problémům tréninkem předejít, nebo jestli mám raději hledat tratě vedoucí po měkčích površích. Díky za závod i za radu.